Już od paru lat można zauważyć, że tradycyjne formy marketingowe przestały przynosić zadowalające efekty. Dlatego warto przyjrzeć się innym, bardziej efektywnym modelom kooperacji, jakim jest np. influencer marketing. Nie od dziś wiadomo, że jednym z najlepszych sposobów na dotarcie do nowych odbiorców i zachęcenie ich do kupna naszych produktów, jest współpraca z influencerami. Jednak wybór niewłaściwych osób może przynieść więcej szkody niż pożytku. Mimo to, współpraca z odpowiednim influencerem zaowocuje znacznie lepszymi rezultatami, niż wysokobudżetowe kampanie reklamowe. Poniżej wszystko co trzeba wiedzieć o influence marketing.
W takim razie, który influencer będzie najlepszym wyborem dla naszej marki?
Logika podpowiada, że im większe konto, tym większe powodzenie kampanii. Ale czy tak jest zawsze? Ostatni raport Influencer Marketing Report firmy Later x Fohr pokazuje, że im mniejszą liczbę followersów posiada dane konto, tym jest wyższy jego średni wskaźnik zaangażowania. Ale co to oznacza dla naszej marki i strategii marketingowej?
Kto to jest influencer?
Najpierw warto wyjaśnić sobie kto to jest influencer. Krótko mówiąc, jest to osoba, posiadająca ogromne zaufanie i realny wpływ na daną społeczność. Dzięki swoim zasięgom kształtuje opinie i postrzeganie świata przez innych. Bardzo często poprzez dzielenie się fragmentami ze swojego życia, pokazuje jakich kosmetyków używa, w co się ubiera, z jakich aplikacji korzysta i tym samym sugeruje, jakie produkty warto kupować. Influencer buduje obraz osoby godnej zaufania, którą warto naśladować.
Tylko, który topowy influencer będzie najlepszym wyborem dla naszej marki? Czy każde duże konto definiuje sukces kampanii marketingowej? I czy wielkość konta rzeczywiście ma znaczenie?
Poznaj ofertę dotyczącą konsultacji
Konto nano czy makro: jak liczba followersów wpływa na współczynnik zaangażowania?
W influencer marketingu konta osób mających wpływ na swoich odbiorców są zwykle dzielone na 5 kategorii. I tak w oparciu o liczbę followersów na Instagramie wyróżnić można:
- 1.Konta Nano: od 0 do 1000 followersów
- 2. Konta Micro: od 1000 do 10 000 followersów
- 3. Mid: 10 000 do 100 000 followersów
- 4. Macro: 100 000 do 1M followersów
- 5. Mega Makro: 1M+
Każdy influencer ma swoje mocne i słabe strony, więc decyzja, który jest odpowiedni dla naszej marki, może zależeć od kilku dodatkowych czynników. Influencerzy z kontami na poziomie makro i mega makro, posiadają zazwyczaj ogromną, wręcz gigantyczną społeczność – co czyni ich doskonałym wyborem w kampaniach, w których kluczowa jest świadomość masowa. Ich status „niemal celebryty” może całkowicie zmienić postrzeganie danej marki.
Jednak ta imponująca pozycja społeczna często wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Cena jednego sponsorowanego posta na Instagramie waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Z drugiej strony, influencerzy z kontami na poziomie nano i mikro mają znacznie mniejszą, ale często bardziej zaangażowaną i ukierunkowaną grupę odbiorców. Dzięki temu są oni doskonałym wyborem dla marek, które chcą dotrzeć do niszowych społeczności.
Poza tym, jeśli masz ograniczony budżet, to influencerzy z poziomu nano i mikro są zwyczajnie tańszym wyborem. Wówczas możesz sobie pozwolić nawet na współpracę z wieloma osobami i nadal wydawać mniej, niż na pojedynczy post u super gwiazd i celebrytów.
Influence marketing: jak liczba followersów wpływa na wskaźnik zaangażowania na kontach influencerów?
Wskaźniki zaangażowania pokazują, jaki procent followersów aktywnie angażuje się (poprzez polubienia lub komentarze) w treści influencerów. Jest to niezwykle cenna informacja i może być użyta do oceny konwersji. Na przykład, jeśli influencer ma 100 tysięcy obserwujących i średni wskaźnik zaangażowania na poziomie 5%, to znaczy, że około 5 tysięcy osób polubi lub skomentuje każdy z jego postów. Oczywiście, nie każdy fan kupi polecany produkt, co jednak nie zmienia faktu, że ten wskaźnik można wykorzystać do oszacowania pola działania.
Co ciekawe, ostatni Raport Later x Fohr pokazuje, że wraz ze wzrostem liczby followersów średni współczynnik zaangażowania spada. Influencerzy na poziomie nano i mikro, posiadający mniej niż 10 tys. followersów, mają najwyższy średni wskaźnik zaangażowania, wynoszący 4% we wszystkich postach.
Z drugiej strony, influencerzy z kontami makro, mają średni wskaźnik zaangażowania na poziomie 1,3% (3 razy mniej niż konta nano i mikro). Ale co to oznacza dla marki?
Prawdziwa wartość tego wskaźnika jest poparta ogólną liczbą followersów danego influencera. Nano-inlfuencerzy mogą uzyskać konwersję na poziomie 4%. Jednak, nawet przy maksymalnej liczbie 10 000 obserwujących, jest to wciąż tylko 400 osób. Makro-influencer, przy konwersji równej 1.3%, zdobędzie zaangażowanie od 6500-13000 osób – w zależności od tego, jak duże jest jego konto.
Jak wybrać najlepszego influencera dla naszej marki?
Jak już zapewne można się domyślić, nie ma jednej uniwersalnej strategii dla skutecznego influencer marketingu.
Dane pokazują, że nano-influencerzy zazwyczaj osiągają najlepsze wyniki pod względem:
- 1. zaangażowania
- 2. zasięgu
- 3. zapisów
- 4. wyświetleń filmów (stories, IGtv)
Natomiast, jeśli chodzi o zwiększanie świadomości marki na masową skalę, ograniczona liczba followersów takich kont, może stanowić nie lada wyzwanie. Jeżeli jednak masz napięty budżet i chcesz dotrzeć do małej, niszowej społeczności, to praca z nano-influencerami może być najskuteczniejszą strategią.
Nie zapominajmy o influencerach w skali mikro i midi, którzy mają wystarczająco duże społeczności, aby mieć realny wpływ na sprzedaż. Lecz wciąż, to nie są tak duże konta, które spowodowałyby spadek zaangażowania (konwersji). Ponadto, ich stawki są zwykle znacznie niższe niż w przypadku influencerów z poziomu makro lub mega makro.
Nie oznacza to jednak, że najbardziej topowi influencerzy powinny być dyskryminowani.
W momencie, gdy posiadamy wysoki budżet i chcemy przeprowadzić poważną kampanię, konta influencerów na poziomie makro i mega makro są często najlepszym wyborem. Mają oni realny wpływ na to, co dzieje się w mediach społecznościowych i kulturze – jest to więc idealny przepis na budowanie masowej świadomości.
Influence marketing: gdzie szukać influencerów – miejsca i odpowiednie narzędzia
Formalnie, znalezienie influencera w social mediach nie powinno być trudne. W końcu, większość znanych i lubianych osób ma swoje konta na Instagramie, Facebooku, Twitterze, a ostatnio nawet na Tik Toku. Jednak jak nawiązać z nimi współpracę?
Na szczęście, na rynku wciąż pojawiają się odpowiednie miejsca i przydatne narzędzia, które niewątpliwie ułatwiają cały proces.
1. Narzędzia pomocne w influence marketing
Płatne narzędzie do znajdowania odpowiednich influencerów, przeprowadzania i analizowania kampanii (w tym również konkurencji)
Multi narzędzie, które oferuje m.in. opcję influence marketingu w ramach, której skoordynujesz czynność począwszy od znalezienia odpowiednich influencerów dla Twojej firmy, przez weryfikację ich jakości, po analizę ich wyników.
Dzięki tym programom nie tylko bez problemu wyszukacie odpowiednich influencerów, stargetowanych pod swoją kampanię, ale również sprawdzicie jakość ich followersów, zaangażowanie, a nawet można określić, czy dana osoba jest „na topie”.
Te narzędzia i programy są najłatwiejszym sposobem, ale również i dość kosztownym. zazwyczaj płaci się w miesięcznej lub rocznej subskrypcji). Ten rodzaj luksusu wart jest jednak swojej ceny. Dzięki niemu, praktycznie każdy jest w stanie znaleźć wymarzonego influencera do swoich kampanii.
Chcesz otrzymywać informacje o aktualnościach ze świata social media? Zapisz się poniżej
2. Grupy na Facebooku – tam również można efektywnie szukać influencerów
Grupy na Facebooku to idealny wybór dla jednoosobowych działalności gospodarczych i małych przedsiębiorstw, bez odpowiedniego budżetu, inwestorów czy dużych klientów, których nie stać na płacenie za narzędzia do analizy i wyszukiwania influencerów. Poza tym, Facebook już od dłuższego czasu wspiera grupy poświęcone social mediom i marketingowi.
Znajdujesz interesującą Ciebie grupę, dołączasz do niej i co dalej? Otóż, wystarczy napisać post w postaci krótkiego briefu, w którym podane są wszystkie wytyczne i informacja, jacy influencerzy są poszukiwani. Zgłoszenia powinny pojawiać się już po jakimś czasie, a co ciekawe można tutaj znaleźć szansę na naprawdę bardzo wartościowe współprace. Minusem takich działań jest ich czasochłonności i brak pewności, że kogoś uda się znaleźć na czas.
Influence marketing: pytania, które należy sobie zadać przed rozpoczęciem pracy z influencerem
Wiemy już, gdzie i kogo szukać pod działania marketingowe. Jednak, zanim przystąpimy do współpracy z wybranym influencerem, warto wcześniej zadać sobie 6 podstawowych pytań, które na pewno ułatwią dalszy przebieg wspólnych działań.
#1 Czy dani influencerzy pasują do Twoich produktów i usług?
Jeżeli nie potrafisz zobaczyć związku między tym co tworzysz, a osobą, która to reklamuje, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twoi obserwatorzy również to dostrzegą. Współcześni konsumenci są bardzo świadomi zasad działania postów sponsorowanych, zwłaszcza jeśli partnerstwo wygląda na wymuszone i nienaturalne.
Próbując ocenić, jak dobrze dany influencer pasuje do Twojej marki, należy wziąć pod uwagę 4 kluczowe obszary:
- 1. nisza,
- 2. styl i estetyka treści,
- 3. społeczność
- 4. przekonania i wartości
#2 Czy dane w zakresie ich działań są zgodne z calami Twojej marki?
Niestety, dzisiaj bardzo łatwo można kupić sobie followersów, dlatego tak ważne jest, aby wcześniej zweryfikować dane, dotyczące influencera i jego społeczności. Jeżeli to możliwe, poproś wcześniej o raport, który będzie zawierał takie informacje, jak:
- 1. statystyki profilu (liczba obserwujących, wyświetlenia, wyświetlenia profilu i kliknięcia w witrynie)
- 2. dane demograficzne odbiorców (najpopularniejsze kraje, wiek, płeć i najaktywniejsze czasy)
- 3. podsumowanie postów (średni zasięg, polubienia, komentarze i współczynnik zaangażowania)
- 4. zestawienie postów z największymi zasięgami
- 5. podsumowanie relacji na Instagramie (średnia z wyświetleń, zasięgu i odpowiedzi)
- 6. najpopularniejsze stories
Taki raport pomoże nam przedstawić wiarygodny obraz influencera i tego, czy z jego pomocą zostanie osiągnięty cel kampanii marketingowej.
#3 Jak bardzo jest zaangażowana jego społeczność?
Zaangażowana społeczność to nie tylko „lajki” pod zdjęciami. Chodzi o budowanie więzi, rozmowę i autentyczność. Najbardziej efektywna współpraca opiera się na zaufaniu, dlatego szukajcie influencerów, którzy stworzyli społeczność, naprawdę ceniącą ich rekomendacje.
Jednym z najlepszych sposobów na poznanie zaangażowania followersów na Instagramie jest sekcja komentarzy. Niezależnie od tego, czy są to stories, filmy IGtv, czy posty – komentarze są świetnym wskaźnikiem zaangażowania danej społeczności i rozeznania się w tym, jaki rodzaj treści generuje najwięcej „hałasu”.
Zapytaj o naszą ofertę wypełniając brief
#4 Czy Twój budżet wystarczy na taką współpracę?
Zanim przystąpimy do współpracy z influencerami, warto zastanowić się czy nas na to, po prostu, stać i czy to zbyt nie obciąży naszego budżetu.
Należy się zastanowić, ile zyskasz na partnerstwie z influencerem, w porównaniu z tym, ile jesteście w stanie mu/jej zapłacić. W przypadku niższych budżetów, możecie wypróbować współpracę z nano- lub mikro-influencerami, którzy, co prawda, mają mniejszą liczbę obserwujących, ale za to wyższy współczynnik zaangażowania.
#5 Jak pracują z innymi markami?
Wcześniejsze projekty influencerów mogą być cennym wskaźnikiem tego, jak podchodzą do promocji danej marki. Warto przeanalizować rodzaje produktów lub usług jakie już promowali i jak wysoka była jakość wykonanej usługi, a także jak powiązali ją ze swoją codzienną strategią tworzenia treści. Należy zwrócić również uwagę na to, czy po pewnym czasie posty sponsorowane są archiwizowane.
#6 W jaki sposób oznaczają posty sponsorowane?
Obserwując działania influencerów, należy sprawdzić, czy ich posty sponsorowane są odpowiednio oznaczone, tzn.
- 1. hasztagi i linki są widoczne i dobrze oznakowane
- 2. czy influencer używa prostego i zrozumiałego języka
- 3. czy nie przekierowuje do innych narzędzi lub platform (wprowadzając tym samym odbiorców w błąd)
- 4. czy udostępnia tylko uczciwe rekomendacje
Każda współpraca z influencerem ma swoje ciemne i jasne strony. Wasz wspólny sukces zależy m.in. od: celów marki, jakości followersów, odpowiedniego podejścia do tematu i oczywiście – od budżetu. Warto mieć na uwadze, że znalezienie idealnego influencera dla waszej kampanii może zająć trochę czasu. Mimo to, dzięki dokładnemu przeanalizowaniu różnych możliwości można liczyć na odniesienie sukcesu.