Jak zacząć z marketingiem wideo?
Jak pamiętasz z pierwszej części artykułu, marketing wideo jest kluczowym elementem skutecznej strategii komunikacji. Słuszność tej tezy ma odzwierciedlenie w faktach, bo w samym roku 2024 aż 90% firm publikowało materiały wideo w ramach swoich działań marketingowych [Animoto]. Nasuwa się teraz oczywiste pytanie – jak zacząć? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Krok 1: Określenie celów i grupy docelowej
Nawet nie zaczynaj swojej przygody z marketingiem wideo bez precyzyjnego określenia, co tak naprawdę chcesz osiągnąć za jego pomocą. Twoim priorytetem może być generowanie leadów, zwiększenie świadomości marki czy wzrost sprzedaży produktów lub usług. Po ustaleniu celów przejdź do zdefiniowania Twojego idealnego odbiorcy – postaraj się dogłębnie poznać jego preferencje i zachowania, poznaj uwarunkowania demograficzne. Dopiero te działania umożliwią Ci tworzenie treści, których (spersonalizowany) przekaz będzie rezonował z potrzebami i oczekiwaniami konsumentów. Zrozumienie, jakie treści będą dla nich najbardziej atrakcyjne, pozwoli Ci zbudować lojalność, dostarczać wartość, rozwiązywać problemy, z jakimi mierzą się odbiorcy i angażować ich, a to z kolei zwiększy prawdopodobieństwo konwersji. Jeśli weźmiemy pod uwagę niezwykle krótkie okresy skupienia uwagi widza, dopasowanie treści wideo do celów i odbiorców biznesowych staje się niezwykle istotne [Nielsen, 2024].
Chcesz otrzymywać informacje o aktualnościach ze świata digital marketingu? Zapisz się poniżej
Krok 2: Wybór odpowiednich formatów wideo
Kolejnym krokiem jest wybór formatu wideo, który powinien być dopasowany do konkretnego tematu i sposobu komunikacji z grupą docelową. Zapamiętaj – różne treści wideo przyciągają uwagę w odmienny sposób i odpowiadają na zróżnicowane preferencje. Twoim motto powinna stać się fraza ,,experiment is the key’’. Nie bój się testować – dzięki temu zidentyfikujesz najlepiej konwertujące formaty i zoptymalizujesz swoją strategię, a lepsza strategia, to lepsze wyniki. Wraz z upływem czasu zauważysz, że tworzysz więź z odbiorcami, a od niej w dużej mierze zależy sukces Twojego biznesu [SocialSheperd].
A teraz przyjrzyjmy się najbardziej popularnym i angażującym formatom wideo.
- • Wideo edukacyjne/tutoriale. Tego typu treści pomogą objaśniać zagadnienia branżowe i prezentować funkcjonalności produktów. Widz, który zdobywa umiejętności i praktyczną wiedzę, jest bardziej skłonny do podjęcia decyzji zakupowej [StoryChief].
- • Historie sukcesu klientów (case studies). Autentyczność jest tutaj kluczowa. Relacje klientów wpływają na wiarygodność marki, ponieważ nic tak skutecznie nie zachęci klientów do zakupu, jak dowód – dobrze opowiedziana historia sukcesu [Adobe].
- • Live streaming i webinary. Od wspomnianych wyżej formatów wyróżnia je interaktywność. W 2025 roku bezpośrednia komunikacja z widzami i odpowiadanie na pytania w czasie rzeczywistym wzmocni więź z marką i zbuduje lojalność [StoryChief].
- • Animacje i motion graphics. Ludzki umysł nie lubi skomplikowanych treści, które są trudne do odkodowania, a animacje i ruchome grafiki są świetnym sposobem na uproszczenie przekazu i prezentowanie danych w przystępny sposób.
- • Wideo promocyjne (reklamy). Spoty reklamowe są uznawane za formaty, które szybko angażują, budują świadomość marki i przyciągają nowych klientów.
- • UGC (User-Generated Content). Mogą być np. recenzjami produktów, a te są wręcz doskonałym źródłem wiedzy dla konsumentów, którzy (przed zakupem) szukają informacji na temat konkretnych produktów. Filmy UGC są obowiązkowym elementem strategii e-commerce.
Krok 3: Wybór kanałów dystrybucji
Jeśli chcesz, żeby Twoje treści dotarły do właściwych osób, powinieneś dostosować format wideo do specyfiki danej platformy i przeanalizować, gdzie Twoja grupa docelowa spędza najwięcej czasu. Musisz pamiętać, że – aby zbudować i utrzymać zaangażowanie w różnych kanałach – będziesz musiał tworzyć odmienne wersje wideo. Dywersyfikuj kanały dystrybucji w celu zwiększenia zasięgu treści i dotarcia do różnych segmentów odbiorców [Simplilearn].
Potrzebujesz pomocy w działaniach marketingowych?
A teraz sprawdźmy, jakie formaty sprawdzą się w poszczególnych kanałach!
Instagram kładzie nacisk na krótkie, dynamiczne, przyciągające uwagę i wizualnie atrakcyjne rolki, a także stories i edukacyjne karuzele. W prosty i szybki sposób przekazuj informacje oraz wykorzystuj interaktywne elementy. Te formaty świetnie angażują i budują świadomość marki.
Facebook grupami stoi! Ta platforma stawia na angażujące wideo, które szczególnie dobrze sprawdza się w grupach tematycznych. Streamingi także radzą sobie świetnie, bo – tak, jak wideo – pozwalają na prowadzenie dyskusji, budowanie społeczności i dzielenie się wartościowymi treściami [StoryChief].
YouTube jest idealną platformą do publikacji dłuższych poradników, tutoriali czy edukacyjnych serii, dzięki którym autor ma możliwość dogłębnego omówienia tematu i budowania pozycji eksperta w danej dziedzinie. Shortsy to także doskonały format treści – w tym przypadku postaw na kilkudziesięciosekundowe, angażujące wideo w formacie 9:16 [SocialShepherd].
Na TikToku dominują krótkie, dynamiczne treści wideo. Platforma obfituje w filmy wykorzystujące trendy i wyzwania. To one często pomagają zdobyć popularność i dotrzeć do młodszych odbiorców. Kreatywność i zabawa to słowa klucze, ale nie brakuje treści edukacyjnych, które mają jasny przekaz i opakowane są w atrakcyjną formę [Sendible].
Co króluje na LinkedInie? W budowaniu wizerunku eksperta i nawiązywaniu kontaktów z potencjalnymi klientami pomogą Ci case studies czy webinary. Postaw także na profesjonalne wideo dotyczące branży i dziel się swoimi przemyśleniami – w końcu nie żyjemy tylko pracą, mamy także tę bardziej ludzką stronę [StoryChief].
Jeśli chodzi o stronę www i e-mail marketing, świetnie sprawdzą się filmy produktowe i demonstracyjne. Tego typu spersonalizowane treści zachęcają do podjęcia konkretnych działań, takich, jak zakup produktu czy skorzystanie z usługi [Adobe].
Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu materiałów wideo?
Pamiętaj, że jakość treści ma niebagatelne znaczenie i wpływa na odbiór Ciebie oraz Twojej marki. Jako, że zainteresowanie i utrzymanie uwagi widzą są najważniejszymi aspektami tworzenia filmów, warto zadbać o oświetlenie, dźwięk, jakość obrazu i płynny montaż. Przyjemne wrażenia wizualne i słuchowe zapewnią większe zaangażowanie, dlatego używaj profesjonalnej lampy, włącz odpowiednie ustawienia kamery i zredukuj szumy.
Przemyśl długość i format wideo – dostosuj je do specyfiki kanału i potrzeb odbiorców. Weź pod uwagę wymagania techniczne poszczególnych platform, takie jak proporcje obrazu czy rozdzielczość. Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie odmiennych wersji wideo dla różnych kanałów w dystrybucji.
Opowiadaj historie za pomocą obrazów. Baw się oczekiwaniami widza – buduj napięcie, dodawaj elementy zaskoczenia, humoru, skłaniaj odbiorcę do interakcji, wywołuj wzruszenie i inspiruj. Emocje budzą ciekawość i czynią przekaz bardziej zapamiętywalnym oraz skutecznym. Pamiętaj, że historia musi być spójna z wizerunkiem marki i odzwierciedlać wartości firmy.
Myślisz o zleceniu obsługi działań marketingowych? Umów się na 15 min spotkanie online bądź rozmowę telefoniczną
Zwiększaj konwersje za pomocą Call to Action (CTA). Wezwanie do działania (umieszczane zwykle na końcu filmu lub/i w jego połowie) informuje widza o tym, co ma zrobić po obejrzeniu wideo, dlatego powinno być jasne, zwięzłe i łatwe do zrozumienia. Najbardziej skuteczne formy CTA są te, które oferują wartość, wzbudzają ciekawość lub rozwiązują problem. Bez wyraźnego wskazania, jakie kroki powinien podjąć odbiorca, istnieje ryzyko, że jego zaangażowanie nie przełoży się na konkretne działania.
Optymalizuj wideo. Wiesz już, że SEO to coś, czego nie możesz ignorować, jeśli chcesz, aby Twój film miał większe szanse na wysoką pozycję w wyszukiwarkach, większy ruch na stronie i wzrost rozpoznawalności. Wybierz odpowiednie słowa kluczowe, które poprawią widoczność wideo, dodaj transkrypcję i napisy, pamiętając o inkluzywności. Zoptymalizuj tytuły, opisy i tagi, co pomaga w indeksowaniu treści oraz przyciągnięciu uwagi widzów, a to z kolei jest szczególnie ważne w czasach, gdy istnieje olbrzymia konkurencja.
Strategie dystrybucji wideo w kanałach digital
Istnieje wiele strategii dystrybucji wideo, które mogą wspierać założenia komunikacyjne Twojej marki. Jedną z nich jest cross-promotion, która zakłada promowanie treści na wielu platformach, dzięki czemu możemy dotrzeć z przekazem do jeszcze większej liczby odbiorców. W przypadku tego podejścia należy uwzględnić odpowiednie formaty, skupić się na optymalizacji pod kątem SEO, osadzać wideo na odpowiednich zakładkach strony internetowej, co poprawi pozycjonowanie, wreszcie – tworzyć teasery i kierować widzów do pełnej wersji materiału.
Drugą, równie efektywną strategią, jest wykorzystanie reklam wideo. Inwestuj w płatne kampanie reklamowe, zwłaszcza, jeśli Twój biznes raczkuje, a Ty potrzebujesz szybkiego zwiększenia rozpoznawalności. Skup się na Meta Ads, YouTube Ads, LinkedIn Ads i TikTok Ads, które oferują różne opcje targetowania. Dzięki optymalizacji budżetu reklamowego zyskasz kontrolę nad wydatkami.
Wykorzystuj wideo w kampaniach remarketingowych. Umożliwi to dotarcie do użytkowników, którzy już weszli w interakcję z Twoją marką. Co zyskasz? Większe szanse na konwersję i zapamiętanie.
Last, but not least – analizuj i optymalizuj. Niech narzędzia do mierzenia skuteczności wideo staną się Twoimi przyjaciółmi. Korzystaj z Google Analytics, aby analizować ruch na stronie i zachowania odbiorców. Śledź wskaźniki retencji, aby zidentyfikować fragmenty, które warto poprawić. Regularnie sprawdzaj, które typy treści generują najwięcej leadów oraz wyświetleń i odpowiednio dostosowuj strategię, co pozwoli na optymalizację treści pod kątem preferencji odbiorców [SocialShepherd]. Wybierz narzędzia, które pozwalają na monitorowanie wyników i podejmowanie decyzji opartych na danych.
Podsumowanie
Wideo, dzięki swojej immersyjności, czyli zdolności do przyciągania uwagi, efektywnego przekazywania wiadomości i wywoływania emocji, pomaga firmom zwiększyć zaangażowanie odbiorców oraz współczynnik konwersji, a także budować trwałe relacje z potencjalnymi klientami. To z kolei przekłada się na wzrost zaufania i wiarygodność marki. Inwestycja w marketing wideo nie jest trendem, lecz decyzją strategiczną, która może przynieść liczne korzyści w postaci generowania leadów, zwiększenia rozpoznawalności czy wzrostu sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu działań i konsekwentnej realizacji tego planu. Nie czekaj – zacznij tworzyć swoje wideo już dziś i zwiększ zaangażowanie swojej marki w sieci!
Potrzebujesz pomocy w działaniach reklamowych?
Chcesz dowiedzieć się więcej o marketingu wideo? Skontaktuj się z nami i wspólnie stwórzmy coś wyjątkowego!
Źródła:
https://animoto.com/blog/news/2024-business-video-trends-infographic
https://www.simplilearn.com/what-is-video-marketing-working-examples-strategies-article
https://thesocialshepherd.com/blog/video-marketing
https://www.adobe.com/express/learn/blog/video-marketing
https://storychief.io/blog/video-content-creation-tips
https://neilpatel.com/blog/video-marketing/
https://www.sendible.com/insights/social-media-video
https://sproutsocial.com/insights/video-marketing-strategy/
https://www.socialmediaexaminer.com/video-content-marketing-strategy-balancing-quality-and-quantity/
https://www.digitalmarketer.com/blog/navigating-the-video-marketing-maze/
https://www.socialmediaexaminer.com/facebook-content-strategy-2025-whats-actually-working-right-now/