Autorka:

Picture of Agnieszka Gryszkiewicz
Agnieszka Gryszkiewicz
Data publikacji:

7 grudnia 2020

Data aktualizacji: 19 listopada 2021

Data aktualizacji: 19 listopada 2021

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Spis treści:

Co wpływa na zaangażowanie na Facebook? Dlaczego jedni odnoszą na tym polu sukcesy, a inni nie osiągają nawet średnich wyników?

By odpowiedzieć sobie na to pytanie należy rozebrać zaangażowanie na Facebook na czynniki. Na pierwszy ogień idzie post. Z czego się składa?

Główne elementy postu to:

  1. 1. Copy, czyli treść i tutaj mamy aż 60 tysięcy znaków, co oznacza, że wpisy na Facebooku mogą być bardzo, bardzo długie. Ale czy tak długie wpisy są angażujące? O tym zaraz.
  2. 2. Grafika statyczna / animacja/ pokaz slajdów/ video

 

Poznaj ofertę dotyczącą konsultacji

 

Czy istnieje idealna długość tekstu, który dodamy do postu na Facebooku sprawi, że zaangażowanie maksymalnie wzrośnie?

Z punktu widzenia reklamy idealna długość to 40-160 znaków. Wtedy opis zmieści się w strefie meta. Nie sama reklamą post żyje. Trzeba testować różną długość wpisów, najlepiej przeplatając je ze sobą w komunikacji w tym kanale.
Na co zwrócić uwagę? Na jakość tekstu do przycisku „zobacz więcej”. Ten fragment powinien zawierać kwintesencję tego co chcemy wyjaśnić dalej, bądź być na tyle umiejętnie skonstruowany, by wzbudzić ciekawość wystarczającą do wyzwolenia reakcji na komunikat.

 

facebook-angazujace-wpisy

 

Jak pisać i o czym, żeby udostępniali, komentowali i lajkowali?

Kolejność w powyższym pytaniu nie jest przypadkowa, jeśli chcesz poprawić wskaźnik zaangażowania na Facebook. Reakcje na Facebooku mają swoją wagę i tak udostępnianie lepiej przełoży się na zasięg organiczny postu (zasięg bezpłatny) niż komentowanie, które z kolei da nam lepsze rezultaty zasięgowe, niż reakcje typu like.

Z naszych doświadczeń wynika, że na Facebooku sprawdzają się krótkie zdania. Co do zasady należy unikać w komunikacji zdań złożonych.
Emotikony pozwalają nam nie tylko określić lepiej uczucia, ale i ożywić i poukładać wizualnie tekst. Jak pewnie zauważyliście na fan page nie ma możliwości edycji tekstu (pogrubienia, zmiany wielkości, dodania podkreśleń, wyróżnienia kolorem).

Z ilością emotikonów w tekście nie należy przesadzić. Oczywiście zależy to od długości wpisu, przy czym we wpisach do 160 znaków ze względów estetycznych zalecamy stosowanie od 1-5 emotek.

 

Chcesz otrzymywać informacje o aktualnościach ze świata social media? Zapisz się poniżej



 

Korzystaj z różnych form wpisów, które oferuje Facebook

 

facebook-posty

Edit 04.2021: aktualnie powyższe funkcje bezpośrednio z poziomu tworzenia wpisów są niedostępne

We wpisach z grafikami statycznymi od czasu do czasu wypróbuj formaty takie jak Album, Karuzela, Pokaz slajdów czy Materiał błyskawiczny.
Oprócz powyższych funkcji, które ukażą nam się po kliknięciu pierwszej opcji photo/video, Facebook oferuje nam także ciekawe formaty, jak oznaczanie swojego samopoczucia, swojej aktywności przy poście, meldowanie się w dowolnie wybranym miejscu, oznaczenie produktów ze sklepu Facebook.

 

facebook-rodzaje-postow

 

Ciekawym formatem jest post z przyciskiem „wyślij wiadomość”, zachęcający do rozpoczęcia dialogu z fan page.

 

post-facebook-wiadomosc

 

Jeśli jesteście posiadaczami sklepu na Facebooku warto skorzystać z postów „Wizyta w sklepie”. Taki post po kliknięciu w przycisk „kup teraz” przeniesie zainteresowana osobę bezpośrednio do Waszego sklepu na Facebooku, gdzie będzie mogła zapoznać się z asortymentem.

 

post-facebook-kupuj-teraz

 

Wpis, który wzbudza spore zainteresowanie u odbiorców naszych treści to ankieta. Wybieracie tutaj pomiędzy gifami z gotowych bibliotek lub własnymi grafikami statycznymi. Minus tego formatu – nie można go promować.
Edit 03.2021: aktualnie format ankiety jest niedostępny

 

post-ankieta

 

Sprawdzone metody na wzrost zaangażowania

W tekstach zachęcaj do dzielenia się opinią przez zostawienie określonej reakcji. Jeśli jesteś za Instagramem zostaw „serduszko”, jeśli za Facebookiem zostaw „like” pod tym postem. Zadawaj pytania otwarte i zamknięte. Proś o wpisywanie odpowiedzi w formie komentarza.

Korzystaj z równych serii tematycznych. Nie pisz w kółko o produkcie i firmie. Pomyśl o tematyce okołoproduktowej. Jeśli masz fan page ze sprzętem AGD zrób cykl o gotowaniu z przepisami, pomysł o cyklu prozdrowotnym, co jeść by lepiej się czuć. Szukaj pomysłu na prostą, przyjemna formą edukacji. Twoja publika potrzebuje otrzymać jakąś wartość, by w zamian podarować Ci like czy komentarz, co z kolei przełoży się na większe zasięgi informacji z Twojego fan page.

 

Zapytaj o naszą ofertę wypełniając brief

 

Korzystaj z kalendarzy świąt standardowych i tych mniej standardowych. Posiłkuj się takimi serwisami jak https://www.kalbi.pl/kalendarz-swiat-nietypowych by znaleźć odpowiednie wydarzenia okolicznościowe spójne z produktem bądź usługą

Wpleć poczucie humoru. Przejrzyj takie strony, jak https://kwejk.pl/ czy https://demotywatory.pl/ zobaczy, czy nie znajdziesz tam treści, które jakkolwiek mogłyby w dobrym guście nawiązywać do Twojego fan page. Możesz oczywiście przygotować serie autorskich grafik z poczuciem humoru.
Zagadki – to kolejny angażujący format. Warto stworzyć w harmonogramie publikacji stałe miejsce dla tego typu rozrywkowo-edukacyjnego formatu.

Jak często i co publikować

Na Facebooku ważna jest różnorodność. Masz tutaj kilka sekund (jak nie mniej ? na przykucie uwagi użytkownika. Dlatego najefektywniej będzie przygotować kilka serii tematycznych i przeplatać je w perspektywie tygodnia.

 

Jak często publikować na Facebooku?

U naszych klientów najlepiej sprawdza się komunikacja co drugi dzień. Publikujemy w godzinach dostosowanych do grupy docelowej, przy czym aktualnie nie ma takiego przełożenia na zasięgi, jak kiedyś.

Przeplataj nie tylko serie tematyczne w tym co piszesz, korzystaj z różnego rodzaju postów ofertowanych przez Facebook oraz z różnego rodzaju materiałów: zdjęcia statyczne, animacje, video.

Poproś znajomych o zostawienie pierwszego komentarza, polubienia pod wpisem na Facebook. Powszechnie wiadomo, że większość ludzi ma opór przed występowaniem przed szereg. W przypadku mediów społecznościowych jest podobnie. Większość nie chce być tą pierwsza osobą, która zostawi reakcję pod danym wpisem.